Zetgie

Ściernice diamentowe

Zastosowanie diamentu w ściernicach

ZET gIE

Wykorzystanie diamentu i borazonu jako materiałów do produkcji narzędzi

Jako materiały supertwarde, diament i borazon cechują się znacznie wyższą twardością w porównaniu do tradycyjnych materiałów ściernych, takich jak korund czy karborund.

Diament i borazon są wykorzystywane w obróbce ściernej w wysokowydajnych procesach szlifierskich. Główne zalety stosowania narzędzi wykonanych z wyżej wymienionych materiałów są następujące:
– Duża żywotność i trwałość profilu narzędzia.
– Krótki czas obróbki
– Krótsze czasy pomocnicze ze względu na rzadszą wymianę narzędzi
– Eliminacja uszkodzeń termicznych obrabianych materiałów wskutek niższych temperatur szlifowania
– Zapewnienie jednolitej jakości powierzchni obrabianych przedmiotów.

Ze względu na powinowactwo chemiczne diamentu do żelaza, narzędzia diamentowe nie konkurują z borazonowymi – obszary ich zastosowania nie pokrywają się, lecz uzupełniają.

Zastosowanie diamentu w ściernicach

Diament cechuje się najwyższą twardością wśród wszystkich materiałów ściernych znanych człowiekowi. Jego twardość, odporność na zużycie oraz wysoka wytrzymałość termiczna szczególnie predestynują go do użycia przy szlifowaniu trudno obrabialnych materiałów.

W obecnych czasach 90% diamentu przemysłowego wytwarzane jest syntetycznie z grafitu. Pod działaniem wysokiego ciśnienia i temperatury, w obecności katalizatorów, siatka krystalograficzna grafitu ulega przemianie, wskutek czego otrzymuje się diament syntetyczny. W wyniku kontrolowanego procesu można uzyskać diament o różnych właściwościach, umożliwiających precyzyjny dobór rodzaju ziarna ściernego do wymagań klienta.

Diamentowe narzędzia ścierne nadają się do obróbki następujących materiałów:

Tarcze borazonowe

Zalety ściernic o spoiwie galwanicznym

W odróżnieniu od spojonych narzędzi ściernych, w ściernicach o spoiwie galwanicznym występuje jedna warstwa materiału ściernego, która osadzona jest na korpusie ściernicy za pomocą niklowego spoiwa. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie ściernic o skomplikowanych profilach warstwy roboczej. Ponadto nie ma konieczności obciągania ściernicy. Umocowanie ziarna ściernego na korpusie za pomocą trwałej powłoki umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności obróbki.

Najważniejsze zalety ściernic o spoiwie galwanicznym są następujące:

Wskutek powyższych zalet ściernice o spoiwie galwanicznym znalazły zastosowanie przy wysokowydajnej obróbce przedmiotów o złożonym kształcie.