Jako materiały supertwarde, diament i borazon cechują się znacznie wyższą twardością w porównaniu do tradycyjnych materiałów ściernych, takich jak korund czy karborund.
Diament i borazon są wykorzystywane w obróbce ściernej w wysokowydajnych procesach szlifierskich. Główne zalety stosowania narzędzi wykonanych z wyżej wymienionych materiałów są następujące:
– Duża żywotność i trwałość profilu narzędzia.
– Krótki czas obróbki
– Krótsze czasy pomocnicze ze względu na rzadszą wymianę narzędzi
– Eliminacja uszkodzeń termicznych obrabianych materiałów wskutek niższych temperatur szlifowania
– Zapewnienie jednolitej jakości powierzchni obrabianych przedmiotów.
Ze względu na powinowactwo chemiczne diamentu do żelaza, narzędzia diamentowe nie konkurują z borazonowymi – obszary ich zastosowania nie pokrywają się, lecz uzupełniają.
Regularny azotek boru (CBN) wytwarzany jest podobnie jak syntetyczny diament. Borazon jest sztucznym materiałem ściernym, który pod względem twardości ustępuje tylko diamentowi. W odróżnieniu od diamentu, nie ulega on niekorzystnym przemianom pod wpływem działania żelaza, dzięki czemu nadaje się do obróbki wszelkiego rodzaju stali stopowych. Narzędzia borazonowe cechują się wyższą odpornością na zużycie w porównaniu do konwencjonalnych materiałów ściernych. Przy ich użyciu łatwiej jest uzyskać pożądane wymiary i jakość powierzchni obrabianych przedmiotów. Powyższe cechy sprawiają, że stosując narzędzia borazonowe, można uzyskać wyższą wydajność i mniejsze koszty procesu obróbki szlifierskiej.
Borazonowe narzędzia ścierne przeznaczone są do obróbki:
W odróżnieniu od spojonych narzędzi ściernych, w ściernicach o spoiwie galwanicznym występuje jedna warstwa materiału ściernego, która osadzona jest na korpusie ściernicy za pomocą niklowego spoiwa. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie ściernic o skomplikowanych profilach warstwy roboczej. Ponadto nie ma konieczności obciągania ściernicy. Umocowanie ziarna ściernego na korpusie za pomocą trwałej powłoki umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności obróbki.
Najważniejsze zalety ściernic o spoiwie galwanicznym są następujące:
Wskutek powyższych zalet ściernice o spoiwie galwanicznym znalazły zastosowanie przy wysokowydajnej obróbce przedmiotów o złożonym kształcie.