Podstawowym kryterium doboru średnicy jest typ używanej szlifierki. Jeśli istnieje możliwość wyboru, należy stosować ściernice o dużych średnicach. Zaletą takiego rozwiązania jest lepsza jakość obrabianej powierzchni oraz wyższa ekonomiczność pracy dzięki wyższej wydajności obróbki.
Podczas szlifowania otworów należy pamiętać, aby średnica ściernicy stanowiła od 60 do 80% średnicy szlifowanego otworu. Ściernice o mniejszych średnicach uniemożliwiają osiągnięcie wysokiej jakości obrabianej powierzchni, natomiast większe ściernice utrudniają odprowadzanie urobku.
Rozmiar ziarna w decydujący sposób wpływa na proces obróbki szlifierskiej, zatem jego właściwy dobór ma decydujący wpływ na osiągane rezultaty. Poniżej zamieszczono tabelę zawierającą porównanie wielkości stosowanego do produkcji narzędzi ziarna diamentowego i CBN wg FEPA (Federation Europeene des Fabricants de Produits Abrasifs) i Polskich Norm (PN) oraz norm amerykańskich (US Standard).
Prawidłowy dobór wielkości ziarna gwarantuje poprawną pracę ściernicy oraz osiąganie zamierzonych gładkości szlifowanych powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza wielkość ziarna, tym gładsza powierzchnia obrabiana. Nie powinno się jednak zawsze dążyć do uzyskania jak najgładszej powierzchni, lecz zawsze do osiągnięcia pożądanych rezultatów w jak najkrótszym czasie. Oznacza to, że należy stosować jak najgrubsze ziarno, które umożliwia osiągnięcie akceptowalnej gładkości.
Nie należy stosować zbyt dużych naddatków podczas szlifowania ściernicami o drobnym ziarnie, ponieważ powoduje to wzrost zużycia warstwy ściernej oraz pogorszenie jakości obrabianych powierzchni. W przypadku obróbki zgrubnej należy zawsze dobierać jak najgrubsze ziarno w celu uzyskania jak największej efektywności szlifowania.
Zaleca się stosowanie głębokości szlifowania nie większej niż 20% nominalnej wielkości ziarna na podwójny skok ściernicy.
Przykładowo, dla ziarna D126 (B126) wg FEPA wielkość naddatku szlifierskiego nie powinna przekraczać 0,025 mm.
Dobierając wielkość ziarna, należy brać pod uwagę następujące kryteria:
– Rodzaj obróbki (zgrubna, wykańczająca);
– Pożądana gładkość obrabianej powierzchni;
– Oczekiwana wydajność obróbki szlifierskiej.
Koncentracja określa ilość ziarna diamentowego lub borazonowego w jednostce objętości warstwy roboczej ściernicy.
Jako wartość koncentracji ziarna w ściernicach diamentowych o spoiwie galwanicznym przyjęto K50, co odpowiada zawartości 2,2 karata ziarna ściernego w 1 cm³ warstwy ściernej. Natomiast w ściernicach borazonowych przyjęto V120, co odpowiada zawartości 2,09 karata ziarna ściernego w 1 cm³ warstwy roboczej ściernicy.